FAQ

1. Prečo ROYAL BAY®?

Kvalita – Zakladáme si na najkvalitnejších materiáloch, perfektne otestovanej konštrukcii produktov a predovšetkým na veľmi kvalitnej kompresii. V spolupráci s Masarykovou univerzitou v Brne vyvíjame technológie, ktoré zaručujú maximálnu podporu a rozvoj športovej výkonnosti.

Skúsenosti – Vďaka dlhoročnému vývoju našich športových produktov vieme, ako má kompresia správne pôsobiť a aký typ športovej kompresie zvoliť pre konkrétnu športovú aktivitu. Toto jedinečné know-how sme vytvorili na základe našich skúseností so zdravotnou kompresiou.

Tradícia – firma ARIES vyrába kompresné produkty s certifikovanou zdravotnou kompresiou už 25 rokov. V mnohých ohľadoch sa naše športové i zdravotné produkty stali referenčnými ako na českom, tak aj na európskom trhu.

2. Na čo slúži kompresia?

Kompresia podporuje výkonnosť svalu, urýchľuje regeneráciu a chráni sval pred zranením počas výkonu a pri cestovaní.

3. Ako funguje kompresia?

Kompresia správnym spôsobom stiahne sval a tým nedovolí krvi voľne sa rozliať do celého krvného riečišťa stiahnutého svalu. Dôsledkom toho krv rýchlejšie prúdi svalom, rýchlo odplavuje metabolity a rýchlejšie sval okysličuje. Do svalu sa tiež rýchlejšie a vo väčšej miere dostávajú potrebné minerálne látky a soli. Športová kompresia sval mechanicky stabilizuje a aktivuje pred výkonom.

Preto je potrebné správne zmerať obvod svalu, aby bolo možné garantovať správny efekt použitej kompresie!

4. Prečo nebrať lacné kompresné podkolienky?

Ak sa používajú na výrobu podkolienok nekvalitné materiály, produkty sa vyrábajú mimo Českej republiky bez možnosti kontroly kvality a vyrábajú sa jednoduchou technológiou, avšak s pekným dizajnom, potom je naozaj možné zaplatiť za „kompresné“ podkolienky aj 300 CZK.

Nebezpečenstvo nekvalitného kompresného produktu:

  • Horný lem podkolienky môže zaškrcovať lýtko a spôsobovať zdravotné ťažkosti.
  • Kompresia je v produkte príliš silná alebo príliš slabá a preto nefunguje správne.
  • Kompresná krivka nemá správny priebeh, a v tom prípade môže byť aj zdraviu škodlivá.

Touto cestou my nejdeme a ísť nechceme! Vyrábame kompresné produkty len z najkvalitnejšieho elastanu LYCRA®. Naše produkty majú celý rad skvelých benefitov a vďaka tomu, že máme naše vývojové centrum aj výrobu v Českej republike, máme pod kontrolou kvalitu našich produktov od použitých materiálov, cez spracovanie až po ich expedíciu.

5. Ako vybrať pre mňa ten správny produkt?

Úspech sa skrýva predovšetkým v správnej veľkosti! Je potrebné starostlivo zmerať obvod svalu a podľa veľkostnej tabuľky potom správne zvoliť veľkosť.

Pri produkte je ďalej dôležitý typ kompresie (cielená, odstupňovaná, zdravotná) a nakoniec je dobré pozrieť sa aj na silu kompresie (veľmi silná, silná, stredná, ľahká).

6. Ako kompresia zvyšuje výkon?

Kompresia podporuje správne fungovanie svalu. Urýchľuje prietok krvi svalom, urýchľuje odplavovanie metabolitov (napr. kyseliny mliečnej), urýchľuje okysličenie svalu a prísun minerálov. Tým odďaľuje nástup únavy a predchádza kŕčom. Kompresia navyše mechanicky sval stabilizuje. Zabraňuje mechanickým otrasom a tým aj možným poraneniam. Správnym prekrvením aktivuje a pripravuje sval na výkon. A v neposlednom rade tiež urýchľuje regeneráciu po výkone.

7. Pôsobí kompresia aj inak ako výkonnostne?

Áno, kompresia pôsobí preventívne proti vzniku trombotických ochorení počas cestovania, podporuje rýchlejšiu regeneráciu a učí športovcov premýšľať o vlastnom tele, mechanizmoch zvyšovania výkonnosti a o správne a dlhodobo udržateľnej forme záťaže.

8. Čo za svoje peniaze dostanem?

S našimi produktmi dostávate predovšetkým kvalitu, na ktorú sa môžete spoľahnúť aj v tých najnáročnejších situáciách. Ďalej iste oceníte celý rad skvelých benefitov, rovnako ako presah účinkov niektorých našich produktov do zdravotnej kompresie.

9. Som amatérsky športovec, pomôže mi kompresia?

Samozrejme, že áno! Kompresia podporuje správne fungovanie svalu všeobecne, nezávisle od Vašej výkonnosti. Správne zvolená kompresia urýchľuje regeneráciu a chráni sval pred zranením počas výkonu.

10. Je kompresia vhodná pre deti?

Veľmi silná (VERY STRONG) a silná (STRONG) kompresia je vhodná pre športovcov od 18 rokov.

Avšak v našom produktovom rade Air, Neon a Classic máme športové ponožky HIGH-CUT a LOW-CUT, ktoré nemajú pre deti nežiaduci kompresný efekt.

Prípadne sa môžete pozrieť na kompresné podkolienky Relax a Start, ktoré majú slabšiu silu kompresie a môžu tak byť použité pre športovcov v dorasteneckých a juniorských kategóriách.

11. Čo mám robiť, keď nezapadám do tabuliek?

Ak sa pohybujete na rozhraní dvoch veľkostí, potom odporúčame pri chodidle voliť skôr veľkosť menšiu, pretože ponožky sú veľmi flexibilné a o 0,5 čísla sa bez problémov prispôsobia.

Čo sa týka obvodu svalu, záleží na Vašich skúsenostiach a očakávaniach. Ak už máte skúsenosti so športovou kompresiou, nemusíte sa báť zvoliť menšiu veľkosť. Avšak ak s kompresiou nemáte žiadne skúsenosti, odporúčame zvoliť radšej väčšiu veľkosť.

Pokiaľ máte malú nohu (36 – 38) a zároveň veľké lýtko (veľ. C3) potom pre Vás môže byť riešením kombinácia športových ponožiek LOW-CUT a kompresného návleku (Extreme, Extreme RACE, Air, Classic). Prípadne kompresné podkolienky Relax alebo Start, u ktorých sa obvod lýtka (kvôli nižšej kompresii) nemeria.

Ak máte veľkosť nohy väčšiu ako 47, potom odporúčame zaobstarať si iba kompresné návleky, ktoré plnohodnotne zaistia všetky kompresné benefity a skombinovať ich s vlastným bežeckým vybavením.